Nem azzal mentem meg a világot, ha sok zöld plecsnis terméket veszek le a polcról. Hát akkor mivel?
Bioélelmiszerek vásárlói, akik tudatosan kerülik a fast fashion-cégeket és inkább a helyi divattervezők újrahasznosított ruháit részesítik előnyben, elektromos autóval járnak, fairtrade kávét szürcsölnek és butatelefont vásárolnak. Ők a nyugati világ középosztályából kinőtt lifestyle ökók avagy LOHAS – utóbbi egy mozaikszó: Lifestyle of health and sustainability, azaz az egészséget és fenntarthatóságot vezérelvül követő életstílus hívei. Az ilyen életstílus képviselői a világ tehetősebb részein mára jelentős fogyasztói szegmenssé váltak, nálunk jóval szűkebb, főleg nagyvárosi réteg. Bárhol is élnek, vajon a világot váltják meg szokásaikkal vagy egyszerű önfelmentés a tevékenységük és végső soron csak a zöldre festő ecset meghosszabbított kezei ők?
Nem minden zöld, ami fénylik – Így ver át a greenwashing
Greenwashing, azaz zöldre mosás – így hívják azt a módszert, amikor termékeket, szolgáltatásokat, márkákat a marketing eszközeivel zöldebbnek állítanak be, mint amilyenek valójában. De hogyan érhető tetten ez a gyakorlat és mit tehetünk ellene fogyasztóként?
Greenwave konferencia
Cleanwashers, MOL, Hell Energy egy kerekasztal beszélgetésben
A zöldülés megtévesztő mámorában
Amikor egy cég hamisan, vagy túlzó mértékben állítja be zöldnek a termékét, a szolgáltatását vagy a működését, greenwashingról, vagyis zöldre festésről beszélünk. Ezzel a fogyasztókat megtéveszti, és abba a hitbe ringatja, hogy környezettudatos döntést hoztak meg a vásárláskor. A greenwashing egy a sokféle washing technika közül, és mindben egy a közös: pillanatnyi trendeket kapnak el egy ügyet látszólag támogatva, aminek a célja, hogy növeljék az ismertségüket és az eladásukat. Ha viszont hirtelen minden zöld lesz, ott a valóban etikus és zöld törekvéseket képviselő termékek és szolgáltatások elhalványulnak. Egyre nehezebb így meglátni, mi szolgálja a fenntarthatóságot a drámai léptékű éghajlatváltozás korában.
A greenwashing 50 árnyalata
A zöldre festés hazugságairól, ferdítéseiről kérdeztük a Cleanwashers alapítóit Állításuk szerint nem környezetvédők, határozottan hárítják ezt a titulust, pedig tetteik mást bizonyítanak. A Cleanwashers tagjai több évtizedes múlttal rendelkező marketing-, kommunikációs és reklámszakértők, akik fejükbe vették, hogy leleplezik a zöldre festést. Küldetésük, hogy a fogyasztókat félrevezető kampányokról, a vásárlókat elvakító csomagolásokról és a hamis minősítésekről lerántsák a leplet, és a tudatosságra törekvő vásárlókat segítsék a manipulatív elemek felismerésében. Bajzák Anna a kezdeményezés két alapító tagjával, Berta Lászlóval és Vér Balázzsal beszélgetett.
A FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS ÖNMAGÁBAN EGY PARADOXON
HOGYAN LEHET MÉGIS ZÖLD EGY NAGYVÁLLALAT? A társadalomban örök parázs vitát képez, hogy egyéni szinten, fogyasztóként valóban számottevően hozzájárulhatunk-e a bolygónk megóvásához, vagy ez a felelősség inkább az ipar szereplőit terheli – mondván, a nagyvállalatok ökológiai lábnyoma mellett eltörpül, ha az átlagember, teszem azt, szelektíven gyűjti a hulladékot. Nem véletlen, hogy egy vállalat – legyen az családi vállalkozás vagy nagy multi, ma már nem vehető komolyan fenntarthatósági stratégia nélkül. A cégek úton útfélen hirdetik, hogy egyre zöldebbek, és elindultak a fenntartható fejlődés útján. De vajon mit jelent ez egyáltalán? Hogyan lehet tudatosságra nevelni a profitorientált tőkéseket? Hol ér véget a greenwashing, és hol kezdődik a tényleges tanulási folyamat? Nem is lehetne összetettebb a kérdés, mégis megpróbáljuk tisztázni, hogy működhet-e fenntartható módon egy nagyvállalat, és ha igen, hogyan. Krajnyik Cintia Paul Ágnes etikus zöld kommunikációs szakértővel, a Cleanwashers összefogás egyik alapítójával beszélgetett.
Megtévesztő zöld kampányokat leplez le a Cleanwashers
Az éghajlatváltozás kora nemcsak a zöld gondolkodást, de a zöldre festést is szinte automatikusan hívta életre. A greenwashing, a fogyasztók megtévesztésével profitot termelő látványos kampányok elleni válaszként megszületett idén tavasszal a Cleanwashers nevű civil kezdeményezés, amely a leleplezésben is segít, elítéltje is van már. A társalapító Paul Ágnes beszélt honlapunknak a gyakori manipulatív eszközökről, a megtévesztő zöld kampányokról, a nagy cégek bűneiről és lehetőségeiről.
Hagyomány és szemléletváltás: fegyvereink az ökológiai válság ellen
„Az ökológiai probléma az énközpontúság kudarca. Amikor az ember azt gondolja, hogy övé a hatalom, nem másé” – hangzott el a Reformátusok Szárszói Konferenciáján a "Nemzetközi zöldmozgalom, ellenünk, vagy általunk" című beszélgetésen Kaderják Péter volt államtitkár sommás ítélete. Vitapartnere Schiffer András korábbi országgyűlési képviselő volt, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad csak technikai kérdésnek tekinteni az ökológiai válságot, a fogyasztási szokásainkat is meg kell változtatnunk.
„SOKKAL POFÁTLANABBUL VERIK ÁT A CÉGEK AZ EMBEREKET ITTHON, MINT A NYUGATI ORSZÁGOKBAN”
KOMPOSZT: ÖKOANYU PODCASTJA A WMN-EN
„Megtévesztve robogunk a szakadék felé”
[A Heti Válasz podcastja] 2021. augusztus 9-én vált ismertté az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének jelentése, amely minden eddiginél drámaibb hangon beszélt a klímaváltozás következményeiről. Az emiatt növekvő fogyasztói tudatosságot azonban ma már üzemszerűen használják ki: ez a greenwashing. Ez ellen próbál tenni egy magyar marketing szakemberek által nemrég elindított kezdeményezés, a Cleanwashers. Milyen eszközökkel manipulálnak a reklámokban, és hogy próbálják felderíteni a megtévesztéseket? Vendégünk két alapító, Paul Ágnes és Berta László, akiket Stumpf András és Vörös Szabolcs kérdez.
