Kedves Nóra!
Köszönjük, hogy beküldted nekünk a MIZO tejesdobozáról készült fotót, amelyen a fogyasztók zöld megtévesztésének egyik legszebb díszmadara olvasható. A TETRA PAK hirdetés valóban megér egy alapos elemzést.
Íme a szöveg, könnybben olvasható formában:
A KARTONCSOMAGOLÁS JÓ VÁLASZTÁS
MEGÚJULÓ CSOMAGOLÁS
Kartoncsomagolásaink valójában nem újulnak meg, viszont alapanyaguk átlagosan több mint 70%-a papír. A papír pedig fából készült, ami újra nő. Ráadásul, amíg a fák nőnek, elnyelik a szén-dioxidot, és így csökkentik az éghajlatra gyakorolt káros hatást.
Ezért jó döntést hoztál ezzel a csomagolással.
Kiürítés után ne felejtsd el kilapítva a szelektív hulladékgyűjtőbe dobni!
Tudj meg többet itt: www.tertapak.com/valasszjocsomagolast
Mit is tudhatunk meg költőnk, jelen esetben szövegírónk lelki állapotáról? Feltehetően erős stresszhatás alatt áll, vagy mitöbb, labilis személy, aki nem igazán tud döntést hozni, hogy most megújul a csomagolás vagy nem?! (Persze tudjuk, valójában halántékához fegyvert szorítva mögötte állt a megrendelő.)
A dilemmát elkerülendő a csomagolásról LEORDÍTÓ nagy betűkkel inkább kiemelik, hogy mindenki elolvashassa: MEGÚJULÓ CSOMAGOLÁS reménykedve abban, hogy a kisbetűs érsz már talán kevesebben olvassák.
Pech.
Nóra elolvasta.
És mi is.
Mi a hiba?
Az, ami az első mondatban benne is áll. Feltehetően itt kapcsolódhatott be a kreatív szöveg megírásába a jogászuk, hogy ne azonnal perelje őket valaki szét: A kartoncsomagolásaik valójában NEM újulnak meg. TEHÁT NEM. Nem és kész. És itt nem is kellett volna folytatni a sort, de tudjuk a kreatív csapat milyen helyzetben van, szolgálni kellene valami szép zöld szöveggel, amitől úgy hangzik, a Tetra Pak csomagolás a világ legfenntarthatóbb dolga. Ez pedig rendkívül kínosra sikeredett:
A csomagolás nagy része papírból van, “átlagosan több, mint 70%-a papír”. (A maradék harminc százalék, vagyis a polietilén és az alumínium kimaradtak a felsorolásból. Ezek a rétegek pedig úgy össze vannak cuppantva, hogy ha akarnánk sem tudnánk szétválasztani otthoni környezetben. Önmagában a fa használata is megkérdőjelezhető, hiszen arról hosszas eszmecserét lehetne folytatni, hogy mennyire fenntartható egy egyszer használatos termékhez fákat kivágni, még akkor is ha azok FSC tanúsított [erdőgazdálkodási-tanúsítvány] gazdaságokból származnak….)
És itt nyúl a szöveg a klasszikus csúsztatás, terelés trükkjéhez:
“A papír pedig fából készül ami újra nő. Ráadásul, amíg a fák nőnek, elnyelik a szén-dioxidot, és így csökkentik az éghajlatra gyakorolt káros hatást.” Gratulálunk! Valóban! A fák újranőnek, és megújulnak, de az italosdobozok nem, és elvileg erről szólt volna a téma, a megújuló csomagolásról, nem pedig az egyik alapanyagáról.
Majd következik a megtévesztő, hamis érvelésre épülő konklúzió, ami elhiteti a fogyasztóval, hogy a termék környezetvédelmi szempontból kifogástalan:
“Ezért jó döntést hoztál ezzel a csomagolással.”
Összegzés
A grafika a kiemelt cím hangsúlyozásával megtévesztő, a szöveg csúsztatás és terelés eszközeivel dolgozik.
Ítéletünk
Ez nem más mint megtévesztő greenwashing, pedig a Tetra Pak Németországban képes okosabban és nem manipulatívan kommunikálni. Itt már elve felteszik a kérdést, hogy milyen lenne, ha a csomagolások újra nőnének, vagyis megújulnának? A hirdetésből idézünk: “De még korántsem járunk a célnál. Olyan italcsomagolásokat szeretnénk létrehozni, amelyek kizárólag megújuló alapanyagokból készülnek, újrahasznosíthatóak és klímasemlegesek. Ez a mi utunk a világ legfenntarthatóbb élelmiszersomagolásának eléréséhez.”
Ha megy ez őszintén pár országgal nyugatabbra, akkor miért kell a magyar fogyasztókat megtéveszteni?
Nem szerepünk a kommunikáción túlmutató elemzésekbe bocsátkozni, de megmutatjuk hogy valójában mi is történik egy ilyen dobozzal:
További hasznos oldalak a témában:
- teljes-kaosz-tetra-pak-korul
- why-tetra-paks-arent-green-even-though-theyre-recyclable
- 10-sad-truths-about-cartons-like-tetra-pak®-why-they-are-not-a-sustainable-solution-for-bottled-water